Akaretler’e yakışan fuar

08/11/2023
İstanbul’un butik sanat fuarı Artweeks Akaretler’in sekizincisi geçen hafta başladı.

İstanbul’un kalbinde, Beşiktaş’ta birbirinin ardı sıra dizilmiş tarihi evlerin içinde yer alan galerilerde çağdaş sanatın en yeni eserlerini görmek mümkün. 16 Kasım’a kadar devam edecek Artweeks Akaretler’e Dirimart, Pilevneli, PG Art Gallery, Anna Laudel, X-İst, MERKUR Galeri, Galeri Siyah Beyaz, Öktem Aykut, Ferda Art Platform, Martch, İyilik İçin Sanat, Galeri Nev İstanbul, Galeri Bosfor, Taksim Sanat, Doğançay Müzesi, Şerife Bilgili Ercantürk, Mine Sanat Galerisi, Muse Contemporary, One Arc Gallery, Gallery Kairos, Cengiz Yatağan gibi Türkiye’nin önde gelen galerileri ve sanatçıları katılıyor.

Kısa süre önce hayatını kaybeden sanatçı Haluk Akakçe’nin Akaretler’deki evi ve atölyesi de etkinlik kapsamında ziyarete açıldı. Eşi Nevzat Beyazıt Akakçe’nin izni ile 3-16 Kasım tarihleri arasında Artweeks’e özel olarak açılan atölye, sanatçının dünyasını daha yakından tanımak ve onu anmak isteyen sevenleri için oldukça anlamlı.

TAVAN ARASINDA REFİK ANADOL

Son olarak dünyanın en önemli sanat müzelerinden New York Modern Sanat Müzesi (MoMA) tarafından ‘Unsupervised-Machine Hallucinations’ adlı eseri önce sergilenen, daha sonra kalıcı koleksiyona dahil edilen Refik Anadol’u Türkiye’de Pilevneli Galeri temsil ediyor. Akaretler’de sanatçının iki eserini bulunduğu binanın tavanarasında sergiliyor. Yapay zeka ile yaratılmış eserleri büyük bir tezat oluşturacak şekilde sergilemeyi tercih etmiş galeri. Ali Elmacı’nın yeni portre çalışmalarını da görebilirsiniz bir diğer katta.

MİNYATÜRDE BARBENHEIMER

Güncel olayları minyatürle yorumlayan sanatçı Murat Palta’nın ‘Barbie’ ve ‘Openheimer’ tabloları Galeri x-ist’te yan yana sergileniyor. Aynı hafta vizyona girip gişede çarpışan iki filmin yarışı tuvalde ve minyatür dünyasında devam ediyor. Merkur Galeri’de Burcu Perçin’in kadının gücüne vurgu yapan yeni eseri dikkat çekiyor. Sanatçı son dönem çalışmalarında antik çağ heykellerini yeniden yorumluyor.

Saray ressamı Fausto Zonaro’nun bir dönem yaşadığı Akaretler Sıraevler’e yakışan bu fuarda sergilere erişim ve tüm etkinliklere katılım ücretsiz.